Aktualności

18 października Europejskim Dniem Walki z Handlem Ludźmi

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Walki z Handel Ludźmi, który przypada 18 października, pińczowscy policjanci zorganizowali spotkania profilaktyczne skierowane zarówno do młodzieży, jak i seniorów. Wydarzenia te mają na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z handlem ludźmi, a także edukacja na temat sposobów rozpoznawania i unikania takich sytuacji. I choć może się wydawać, że zjawisko handlu nas nie dotyczy, to dopiero rozmowa na temat tego zjawiska i jego rozmiarów otwiera wielu osobom oczy. Uświadamiamy sobie wtedy, że tak naprawdę może dotyczyć nas wszystkich, bez względu na wiek, płeć i pochodzenie.

W ramach działań profilaktycznych funkcjonariusze odwiedzili szkoły na terenie powiatu pińczowskiego, gdzie przeprowadzili prelekcje dla uczniów, uświadamiając młodych ludzi o potencjalnych niebezpieczeństwach, które mogą czyhać w Internecie oraz w życiu codziennym. Poruszono temat znajomości zawieranych w sieci, gdyż to właśnie tu przestępcy bardzo często szukają swoich ofiar. Policjanci zwrócili szczególną uwagę na zagrożenia wynikające z ofert pracy za granicą, które są wykorzystywane przez przestępców do werbowania ofiar handlu ludźmi. Podczas spotkań omówiono sposoby bezpiecznego poszukiwania pracy oraz zasady ochrony swoich danych osobowych.

Oprócz spotkania z młodzieżą w Szkole Podstawowej nr 2 w Pińczowie i Młodzawach Dużych, pińczowscy funkcjonariusze zorganizowali również warsztaty w Klubie Seniora w Pełczyskach.  

Seniorzy, jako jedna z grup społecznych narażonych na różnego rodzaju oszustwa, zostali poinformowani o zagrożeniach związanych z handel ludźmi oraz procederami wyłudzenia pieniędzy. Policjanci omówili konkretne przypadki oszustw „na wnuczka” oraz inne przestępstwa, w które mogą być zaangażowane grup przestępcze zajmując się handlem ludźmi.

Dzięki takim inicjatywom mieszkańcy powiatu pińczowskiego mają szansę zdobyć wiedzę, która może pomóc w rozpoznaniu sytuacji ryzykownych oraz podjęciu właściwych działań, jeśli zetkną się z podejrzanymi okolicznościami. Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi to nie tylko okazja o refleksji nad problemem, ale także do wspólnej walki z tym globalnym zagrożeniem, które dotyka tysiące osób na całym świecie.

Policja apeluje, aby każdy, kto podejrzewa, że może być świadkiem handlu ludźmi lub został ofiarą tego procederu, niezwłocznie skontaktował się z lokalnymi służbami lub zgłosił sprawę za pomocą infolinii dedykowanej ofiarom handlu ludźmi - Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi pod numerem telefonu +48 22 628 01 20.

 

Opr: P.K

Źródło: KPP Pińczów

Powrót na górę strony