Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorzy spotkali się z dzielnicowym w Chacie Boguckiej

Wczoraj członkowie stowarzyszenia „Chata Bogucka” wspólnie z dzielnicowym zorganizowali spotkanie z grupą mieszkańców wsi Bogucice. W jego trakcie poruszono tematykę oszustw metodą „na wnuczka”, szkodliwości dopalaczy, a także możliwości jakie daje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

„Chatę Bogucką” tworzą ludzie z pasją, którzy szerzą lokalny folklor wśród wszystkich pokoleń na terenie całego kraju. Panie same szyją stroje ludowe, propagują nadnidziańską kuchnię, śpiew, muzykę, malarstwo i rękodzieło. Siedzibą stowarzyszenia jest „chata”, w której izby urządzono wzorując się na wnętrzach wiejskich domostw z początku XX wieku.

Jak się okazuje dla miłośników folkloru ważne jest również lokalne bezpieczeństwo. Stąd pomysł na spotkanie dzielnicowego ze starszymi mieszkańcami wsi.

Podobnie jak w innych rejonach kraju oni również są narażeni na działalność bezwzględnych oszustów mogących ich narazić na utratę wszystkich oszczędności życia działając metodą „na wnuczka” lub „policjanta”. O tych mechanizmach działania sprawców opowiadał właśnie dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie. W trakcie dyskusji niektórzy zgromadzeni przyznali, że w przeszłości mieli „dziwne” telefony, podczas których nieznajomy próbował uzyskać różne informacje. Wizyta mundurowego pomogła natomiast zrozumieć jakich informacji nie podawać i jak reagować w przypadku podejrzenia przestępczego działania.

W dalszej części spotkania policjant zwrócił uwagę zgromadzonych na zagrożenia, którym poddana jest młodsza część społeczeństwa. Chodzi o dopalacze. Mieszkańcy dowiedzieli się czym one są, jakie niosą niebezpieczeństwa i jak je rozpoznawać. Było to tym bardziej ważne, że większość osób po obejrzeniu przykładowych zdjęć przyznała, że nawet trzymając dopalacz w ręku nigdy by nie przypuszczała, iż może to być coś innego niż lek.

Na końcu wizyty w Chacie Boguckiej dzielnicowy zaprezentował wszystkim 6 odcinek videoblog’a  autorstwa zespołu prasowego KWP Kielce, który wyjaśnia czym jest i jak korzystać z aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Opr. DS

Źródło: KPP w Pińczowie

Powrót na górę strony